Approved variations for participation in the competition

Girls

P. Tchaikovsky “Sleeping Beauty” (princess Aurora from the 1st, 2nd and 3rd acts, all faries from the 1st act and princess Florine)

P. Tchaikovsky “Swan Lake” (White Swan variation from 2rd act, Black Swan variation from 3rd act, variations from Pas-des-trois by A.Gorsky’s choreography)

L. Minkus “Don Quixote” (Kitri, Friend,Lady Variations)

L. Minkus “La Bayadere” (Gamzatti and Nikia variation)

L. Minkus “Paquita”(Variation from Grand Pas)

P. Gertel “The Wayward Daughter” (variation)

N. Cherpin “Le Pavillon d’Armide” (variation)

R. Drigo ”Fairy dolls” (variation)

R. Drigo “The Talisman” (variation)

B. Asafyev “Flame Paris” (variation)

С. Pugni “La Esmeralda” (variations, choreography by Berezova)

С. Pugni “Pharaoh’s daughter” (variation, choreography by P.Lakotte)

С. Pugni “Satanilla” (variation)

С. Pugni “Diana and Acteon”(variation)

S. Gyno “Walpurgisnacht” (variation, choreography by L.Lavrovsky)

L. Delib “Coeppelia” (variation, choreography by C.Sergeeva)

A. Adan “Corsaire” (variations)

A. Adan “Giselle”

A. Glazynov “Raymonda”(variation)

G. Shneychgofera “Syphilde” (variation)

E. Lalo “Suite en blanc”

D. Auber “Classic Pas-des-deux” (variation, choreography by Gzovsky)

F. Chopin “Chopiniana” (variation)

Boys

P. Tchaikovsky “Sleeping Beauty” (variation of Prince from 3rd act, variation Blue Bird)

P. Tchaikovsky “Swan Lake” (variation of Siegfried from 3rd act)

P. Tchaikovsky “Nutcracker” (variation, choreography by V. Vainonen)

L. Minkus “La Bayadere” (variation)

L. Minkus “Don Quixote” (Basil variation from 3rd act)

L. Minkus “Paquita” (Variation from Grand Pas)

A.Adan “Corsaire” (variation)

A. Adan “Giselle” (Pa-de-de 1 act variation, variation Albert)

B. Asafyev “Flame Paris” (variation)

A. Glazynov “Raymonda”(variation)

P. Gertel “The Wayward Daughter” (variation)

L. Delib “Coppelia” (variation, choreography by S.Sergeev)

G. Shneychgofera “Syphilde” (variation)

R. Drigo “Arliqinade”, “Talisman” (variations)

D. Auber “Classic Pas-des-deux” (variation, choreography by Gzovsky)

L. Delib “Coppelia” (variation, choreography by S.Sergeev)

С. Pugni “Satanilla” (variation)

С. Pugni “Diana and Acteon” (variation)

E. Lalo “Suite en blanc”

D. Auber “Marco Spada” (choreography by P.Lakotte)

С. Pugni “Pharaoh’s daughter” (variation, choreography by P.Lakotte)